TÜRBÜLANS

template
template
template

Yazarın Sesinden TÜRBÜLANS:

 • 4 temmuz 2003 tarihinde Süleymaniye’de Türk Askerinin başına çuval neden geçirildi?
  • Çuval görüntüleri medya yoluyla dünyaya neden teşhir edildi?
  • TSK’yı Türk Milleti’nin gözünde itibarsızlaştırma düğmesine o tarihte mi basıldı?
 • Ergenekon’da ilk tutuklanan generallerden Hurşit TOLON’dan hangi sözünün intikamı alındı?
 • 11 eylül 2001 tarihinde İkiz Kulelere yapılan saldırı esnasında ABD Başkanı Bush neredeydi? Terrörist saldırıyı duyduğunda neden tepki vermedi?
 • 02 Mart 2003 tarihli The Observer gazetesinde, Bush ile Blair’in yalanlarla bezenen yasadışı ABD-Irak Savaşı’nı başlatacağı haberi yer aldı. Bu haber, bir Türkle evli İngiliz İstihbaratı’nda görevli kadın tarafından mı dünyaya servis edildi?
 • Gerçek hayat hikayesinden uyarlanan bir film:

 • Kanal İstanbul’u yapmak yoksa Arap İstanbul mu yapmak?
  • Sevr’I anlamayana Montrö Boğazlar Anlaşması nasıl anlatılır?
  • 4 Nisan 2021 tarinde 104 Emekli Amiralin imzaladığı basında Montrö Bildirgesi olarak anılan tarihi açıklamadan bir yıl iki ay önce yayımlanan Hulusi AKAR’ın dava açtığı TÜRBÜLANS isimli kitabımda konunun hassasiyetine Amirallerden önce değindim. habere buradan ulaşabilirsiniz.

 • Kozmik Oda Şehitleri yoksa gerçek mi?
 • Hulki Cevizoğlu’nun programına katılan bir Korgeralin kamuoyunda yankı bulan kozmik oda şehitleri iddiasını Korgenaralin açıklamalarından üç ay önce yayımlanan Hulusi Akar’ın dava açtığı TÜRBÜLANS isimli kitabımda bahsettim. habere buradan ulaşabilirsiniz.

  Hulki Cevizoğlu Programında bir Korgenaral açıklaması 848 şehit habere buradan ulaşabilirsiniz.

  • ‘Evimin krokisi bir subayın ağzından çıktı’ yaygarası kopararak kozmik odayı açtıran jandarma astsubay oğlu ve karşı komşusu bir subay olan Arınç’ın evinin krokisini bir subay ne yapsın?
 • Altay Tankı ihalesi, protatip ve pilot kafile sonrası seri üretime geçilme safhasında OTOKAR’dan neden alındı?
  • Askeri Fabrika, tank işinden anlamadığını söyleyen Türk olmaktan üzülen bir beye satılmaktan beter neden kiralandı?
  • Millî, yerli ve askerî bir mevzuya Katar neden katıldı?
 • Telekom soygununda Arabın abrakadabra halini anlayan var mı?
 • Ohal’de Halk Özel Harekatı neden kuruldu ve sivil silahlandırıldı mı?
  • Darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden kişileri, cezasız ve tazminatsız bırakan 696 Sayılı KHK’nın amacı neydi?
  • Ekonomik ohal nedir? Kamunun malı halkın malı değil midir?
 • “Ne istediler de vermedik.” diyerek FETÖ belasını ülkenin başına saranlar 15 Temmuz sonrası kankalarıyla yol ayrımında kandırılmışız diyerek serbestçe dolaşırken yaş ortalaması yirmi bile olmayan askeri öğrenciler ve vatan borçlarının henüz henüz birkaç gününü ödeyen erler kandırılmış olsalar bile neden tutuklular?
 • TSK’da İç Hizmet Kanunun çağdışı “iffetsizlik maddesi” halen neden iptal edilmedi?
 • TSK daki intihar vakalarında mobbing ve gaslighting etkisi engellenebilir mi?

Haklarında çeşitli iftiralar atılarak ve kumpaslar kurularak İç Hizmet Kanunu’nun iffetsizlik maddesi gereği ordudan ilişiği kesilen kadın subayların dramlarına vicdanım daha fazla sessiz kalamadı

Bu çağ dışı madde nedeniyle hayatlarını kaybeden-intihar eden- kadın subayların aziz ruhlarını kitabımda şad ederken başka bir kadın subayın bu maddeye maruz kalmaması niyetiyle vicdanımın en yüksek perdeden duyurduğu sesine kulak vererek “Türbülans”ı yazdım.

Kitabımın kurgusundaki hayali karakterleri canlandırmak için kamuya intikal den sayısız kez ifşa olan haberleri birer araç olarak kullandım.


‘’HER KİTABIN NİR YAZILIŞ NEDENİ VARDIR. HER NEDENİN BİR DE ÖNCESİ VARDIR. ’’


BASINDA ÇIKAN KADIN SUBAYLARIN DRAMI

template

Emekli Albay: "Nazlıgül Daştanoğlu'nu intihara sürüklediler"

FETÖ'nün baskıları yüzünden, ancak 1 günlük albaylık yapabilen ve emekli olmak zorunda kalan Sebati Ataman, intihar eden Üsteğmen Nazlıgül Daştanoğlu'nun ölmeden önce yaşadıklarını kendisi ile paylaştığını söyledi

13 Ağustos 2016 / Milliyet /

template

TSK’daki Nazlıgül sorguları

TSK’daki intiharların nedenleri arasında “özel hayatın gizliliğini ihlal eden soruşturmalar ve bu yöntemle ilişik kesmeler var mı yok mu? Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) “son iki aylık dönemde üsteğmen Nazlıgül Daştanoğlu’na benzer yöntemle Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda ilişiği kesilen subay- astsubay sayısı 150’ye yakın”dedi

14 Ocak 2013 / Tunca Bengin /

template

Siz, ordunun hiç ‘Yanlış yaptık’ dediğine tanık oldunuz mu?

NURETTİN Kurt’un haberiydi. Nurettin, Ankara büronun en tecrübeli gazetecilerinden. Bana, “Keşke bu işin peşine düşsen ve haberi daha detaylı işlesen…” dedi.

4 Aralık 2012 / Ayşe Arman /

template

Siz, ordunun hiç ‘Yanlış yaptık’ dediğine tanık oldunuz mu?

NURETTİN Kurt’un haberiydi. Nurettin, Ankara büronun en tecrübeli gazetecilerinden. Bana, “Keşke bu işin peşine düşsen ve haberi daha detaylı işlesen…” dedi.

4 Aralık 2012 / Ayşe Arman /

template

Düşen jetin pilotu Melike Kuvvet'in büyük dramı...

İran'da düşen ve Başaran Holding'e ait özel jeti kullanan pilot Melike Kuvvet'in, FETÖ'nün kumpasına kurban gittiği ve yaşamını sürdürebilmek için sivil havacılıkta pilotluk yapmaya mecbur kaldığı ortaya çıktı.

12 Mart 2018 / Hürriyet /

template

Şehit Yarbay Songül Yakut FETÖ'nün kumpas mağduruydu!

Jandarmanın 167 yıllık tarihinde Türkiye'nin ilk kadın ilçe Jandarma Komutanı olan Yarbay Songül Yakut'un da olduğu ortaya çıktı.

1 Haziran 2017 / Yeniçağ /

template

Harbiyeli üç kadın öğrenci Nagihan, Nimet ve Sena

Değil kadınların birçok erkeğin dahi gösteremediği cesareti sergileyerek ülkemizin semalarını koruyabilmek idealiyle zorlu seçim aşamalarını geçerek Hava Harp Okulu’na girdik. Üç yıl boyunca askeri ve akademik eğitimlerde zorlanmamıza rağmen yılmadık.

23 Temmuz 2019 / Euronews /

template

Bunu da mı görecektin Türkiye

Büyük illerimizden birisinde Üsteğmen ve Astsubay karı-koca, bir general, 2 albay olmak üzere toplam 6 jandarma personeli hakkındaki Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulunur

1 Şubat 2019 / Oda Tv /

Kitapta; sıradışı bir zekâ ve güzelliğe sahip Yüzbaşı Nadide BAYRAK’ı intihara sürükleyen iki gün anlatılmıştır.

Bunlardan ilki TSK İç Hizmet Kanunun “ iffetsizlik” maddesi gereği on saatlik sorgu anıdır. Diğeri ise boşandığı günün akşamında kadın silahdaşı ile dertleştiği andır.

Kitabın kimi yerinde on saatlik sorgu anına gidilir. Kimi yerinde de boşanmaya neden olan olaylar retrospektif bakış açısıyla anlatılırken okur kadın subayın geçmiş yaşamına kadar götürülür.

Yüzbaşı Nadide Bayrak asperger sendromludur. Bu sendromuna haiz kişiler takıntılıdır. Yüzbaşı da siyaset bilimine takıntılıdır. Bu takıntısı nedeniyle yakın tarihimizin en karanlık yıllarını 1993 ve 2003 senesindeki hadisleri karşılaştırmalı okumuş üstelik ajandasına yazmıştır. Gündemi de yakından takip eder.

Ajandasın yazdıkları nedeniyle özel hayatı bahane edilerek sorgulanır. Boşanmış olması nedeniyle gayr-i ahlaki sorulara maruz kalır.

Namusuna uzatılan dil, Yüzbaşı Nadide Bayrak’ın ağırına gider.

İftiralar nedeniyle TSK’dan “iffetsizlik” suçlaması ile ilişiğinin kesildiği günün ertesinde intihar eder. Geride “anne “diye ağlayan kanadı kırık bir yavru bırakır.

Yüzbaşı Nadide Bayrak, iş yerinde “mobbing“ e, evliyken de “gaslighting” e maruz kalmıştır.

template

Ne kadar güçlü olsanız da başarılarınızı hor gören, kabiliyetlerinizi küçümseyen bir sistemde “mobbing” ve “gaslighting”e maruz kalan kadın, özgüvenininde açılan travma ile intihara kadar sürüklenebilir.

Girdaba kapılmadan kadın uyanmalıdır.

“Mobbing”de bizi deli edenleri bilir mümkün olduğunca onlardan uzak durmaya çalışırız. Ancak “gaslighting”e maruz kaldıysak bizi deli edenlere doktorumuz gibi yapışırız.

“ Farklı ve özel yölerinizi sıradan ve vasat gösterene dev aynasını değil boy aynasını lütfen gösterin.”

Türbülans, 2020 yılında piyasa çıkan OZ*NUR imzası taşıyan çok özgün ve etkileyici bir kitap. Silahlı Kuvvetlerde görev alan son derece başarılı ve geleceği parlak kadın subayların iş yerinde “Mobbing” ve mesai sonrası evinin içinde maruz kaldığı “Gaslighting” olaylarının kaleme alındığı son derece başarılı bir yapıt. Ulusal basına yansıyan olayların araştırılıp güncel bilgiler ile birlikte harmanlanması sonucu ortaya çıkan eserimizin içeriği ve akıcı üslubu ile okuyucuların çok keyifle okuyacağına eminim. Toplum olarak büyük dersler çıkartabileceğimiz kahraman birkaç Türk kadın subayımızın hayatının kesitlerinin yer aldığı bu kitabı okumadıysanız çok geç kaldığınızı söyleyebilirim. Sizi yazarı tarafından kitap ile alakalı dikkatimize sunulan özet metni paylaşarak selamlıyorum. Yazarımıza böylesi bir kitabı Türk okurlarına ulaştırdığı için kalbi şükranlarımı sunuyorum. Başarıları bitimsiz olsun…

“TSK ‘nın kapalı kapılar arkasındaki yüzü, transparan resmedildi.

İş yerindeki “Mobbing” ve mesai sonrası evinin içindeki “Gaslighting” anlatıldı.

Tehlikeli ve hazımsız ruhların ellerine geçirdikleri otoriter güce maruz bıraktıkları çevrelerinin, intihara sürüklenen vahim halleri göz önüne serildi.

Kurguda; ülkemizde kimin kime ne yaptığı! pek belli olmayan hadiseler, asperger sendromlu kadın subayın ajandasından resmedildi. Tarih karşısına kendisini kahraman olarak yutturmaya çalışanlara karşı, kapalı zihinlerin eline zorla anahtar tutuşturulmaya çalışıldı.

Mesaj; daha fazla kesime ama özellikle ilgilisine yani kadınlara ulaştırılması için, bu coğrafyanın kadınlarının özel hayatlarının pek de özel olmadığı siyasi hadiselerle içi içe anlatıldı.

Gaye; 2023 sonrasında çağdaş kadının önüne açılmaya çalışılan çukurun bulanık dibi , çağdaş olsun ya da yobazların eline maşa olsun tüm kadınlara resmedilmeye çalışıldı.”

Ünal Kar
Şair Yazar

OKURDAN GELENLER